BASİTTEN KAOSA ÇEVİKLİK

Takımınız müşterisine, kullanıcısına ya da en genel anlamda paydaşına her hafta değerli bir ürün ya da sonuç üretip teslim edebilir mi?

Sorudaki anahtar kelimeleri bulmanız istense siz hangilerini seçerdiniz?

  • Takım
  • Her hafta
  • Değerli ürün
  • Teslim etmek

İşte çevik ürün geliştirme yaklaşımının anahtar kelimeleri. Takım, işleri nasıl yapacağına karar verebilecek yetkinliktedir.

Her hafta yani düzenli aralıklarla işleri müşterisine sağlar. Müşteri de değerli ürünün ne olduğuna karar verir. Takım ve müşteri iş birliğiyle değerli ürün düzenli aralıklarla teslim edilir.

Haftalık teslimat ‘sizin’ için gerçekçi değilse o halde 2 ya da 3 haftada ya da aylık sıklıkta teslim edelim değerli ürünümüzü. O da kabulümüzdür.

Peki, bu mümkün mü?

Çeviklik yazılım ürünü geliştirmeye yönelik bir felsefe ya da yaklaşım olarak ortaya atılmış olsa da herhangi bir ürünü geliştirirken de kullanılabilir.

Çevik yaklaşım felsefesi der ki beni karmaşık (complex) işlerde kullan. Sistemleri geliştirmeye başladığımızda, özellikleri ve geliştirme yöntemleri ve hatta teknoloji bile belirsizdir. E bundan daha karmaşık bir durum olabilir mi?

www.hapcozum.com

Basit = Kolaylıkla bildiğim durum

Karışık = Kolay değil ama yine de bildiğim durum

Karmaşık = Tamamen bilemediğim ancak makul derecede tahmin edilebildiğim durum

Kaotik = Ne bildiğim ne de tahmin edebilidiğim durum

Otomobil Anahtarı: Basit

Bir otomobil anahtarının nasıl çalıştığını üç saniye anlayabilirim. Anahtarsız araçlar yani kartla falan çalışanlar oluyor ya, onları anlamam biraz daha uzun sürebilir, kabul. Ancak süreç yine de basit bir süreç.

Otomobil motorunun çalışma prensibini anlamak: Karışık

Aslında motorun nasıl çalıştığını bilmeme gerek yok. Eğer nasıl çalıştığını çok merak edersem öğrenmem birkaç gün belki birkaç hafta sürebilir.

Trafiğe çıkmak: Karmaşık

15 yıldan fazladır araba kullanıyor olmama rağmen her seferinde farklı bir deneyim yaşadığım doğrudur. Araba kullanırken sadece arabayı kullanmıyoruz ki. Önümüzdeki, arkamızdaki, diğer şeritlerdeki araçları takip ediyoruz. Yayaları gözeterek sürüyoruz. Başta hız limitleri olmak üzere trafik işaretlerini takip ediyoruz. Her seferinde farklı bir sürüş deneyimi yaşıyoruz.

İstanbul’da otomobil kullanmak: Kaotik

Birkaç etkenin değişmesi ile bir durum karmaşık durum hemencecik kaotik hâle dönüşebilir. Ne kadar iyi şoför olursam olayım yağmur yağması, asfalt dökme çalışmasının tam da o sabah başlaması, lodos sebebiyle köprülerde kontrollü geçişlerin olması, karlı yolların temizlenmemiş olması, protokol geçişine denk gelmem gibi durumlar mutlaka sürüşümü (hatta benliğimi) derinden etkileyecektir.

Sonuç

Akıllı telefonumu kolaylıkla kullanabilirim. İşletim sisteminin güncellemesini yapmak karışık olabilir. Yandex navigasyon uygulamasını geliştirmem karmaşık olabilir. Aynı anda birbirinden farklı 10 uygulama yazmaya çalışmam kaotik olabilir.

Sizin Basit-Karmaşık-Kaotik örnekleriniz hangileri?