Ekipte Samimiyetin Önündeki Engelleri Nasıl Aşabilirsiniz?

yelda erdogan lego

Ekibin proje aktivitelerini gerçekleştirmesi, iyileştirme alanlarını belirlemesi, ortak bir hedefe doğru birlikte gidebilmesi ve aynı zamanda hem kişisel hem de ekip olarak büyümelerine yardımcı olan en önemli özellik samimi paylaşım yapabilme becerisidir.

Yüksek performanslı bir ekibin ihtiyaç duyduğu bir özelliktir. Üstelik bedavadır. Yokluğunun maliyeti daha yüksektir

Samimiyet bir davranış, tutum ve tavırdır.

Niye sizin için LEGO Serious Play ile samimi paylaşımlar yapılabilen bir atölye yapalım:

Açık iletişimi teşvik eder

Güven ve samimiyet oluşturmanın anahtarlarından biri, ekibiniz içinde açık iletişimi teşvik etmektir. Ekip üyelerini düşüncelerini, duygularını ve fikirlerini özgürce ifade etmeye teşvik edip ve herkesin duyulduğunu ve saygı duyulduğunu hissettiği güvenli bir alan yaratırız.

İşbirliğini teşvik ederiz

Ekip üyelerini sorunları çözmek için birlikte çalışmaya teşvik ederek ekibin iş birliğini teşvik ederiz. İş birliği, ekip üyelerinin ortak bir amaç duygusu geliştirmelerine yardımcı olur ve grup içinde bir samimiyet duygusunu besler.

Birbirlerini takdir ederler

Ekip üyelerinin kendilerine ve birbirlerine değer verildiğini ve takdir edildiğini hissetmelerini sağlarız. Böylelikle ekip içi güven ve yakınlık duygusunu yükseltiriz.

Çeşitliliği kucaklamalarını sağlarız

Çeşitliliği kucaklamak ve kapsayıcılığı teşvik ederek, ekip içinde güven ve yakınlık oluşturmayı destekleriz.

Ekip üyeleri, kendi benzersiz bakış açılarına ve deneyimlerine değer verildiğini hissettiğinde, kendilerini ifade etme ve başkalarıyla işbirliği yapma konusunda daha rahat hissederler.

Aktif dinlemeyi etkinleştiririz

Ekip üyeleri duyulduklarını ve anlaşıldıklarını hissettiklerinde, düşüncelerini ve fikirlerini paylaşırken daha rahat hissederler

Sorumluluk Alma Becerisini Geliştirir

Samimi geri bildirim, ekip üyelerinin kendi güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olmalarını ve eylemlerinden kendiliklerinden sorumluluk almalarını destekler.

Çatışmadan İş Birliğine Kolayca Geçmek için Hemen Arayın

Bir ekip içinde güven ve yakınlık oluşturmak zaman ve çaba gerektirir, ancak ödüller buna değer. Açık iletişimi, işbirliğini, takdiri, çeşitliliği ve aktif dinlemeyi teşvik ederek, güven ve samimiyeti besleyen ve yüksek performans ve başarıya zemin hazırlayan bir ekip kültürü oluşturabilirsiniz.